- Kult 2018, jenom fotky
- KULT 21. ZASTAVENÍ POSLEDNÍ aneb Honzovo resumé a radostný příslib na úplný konec
- KULT 21. ZASTAVENÍ JEDENÁCTÉ aneb hnízdo nanoblech v osmém nebi a pošleme tam hipíka
- KULT 21, zastavení deváté: jde to i beze slov ZirkusManufaktur
- KULT 21. ZASTAVENÍ DESÁTÉ aneb v jehlách na šikmě pokřivených vztahů běhati budeš
- KULT 21, zastavení sedmé: vražda krále Gonzaga. Chvíli nastojáka a pak drama jako z praku.
- KULT 21. ZASTAVENÍ ŠESTÉ aneb laskavé setkání dvou samot v časoprostoru
- KULT 21. ZASTAVENÍ PÁTÉ aneb jak (ne)prosprintovat hlavou prezidenta sjednotitele
- KULT 21 počtvrté. Kar, kar, kar… [smuteční hostina na tři]
- KULT 21. ZASTAVENÍ TŘETÍ aneb jde především o to, aby Heňka chtěla s Karlem [Pornografie]
- KULT 21. ZASTAVENÍ DRUHÉ aneb póóózor si déééj, začínáme veselééé
- KULT 21. ZASTAVENÍ PRVNÍ aneb Chupacabra žere mladé maso a Veronika hledá věčnou lásku
- Zahájení divadelního festivalu KULT21
Loni obstaralo DIVADLO POD PALMOVKOU prolog KULTu svým Mlčením Bobříků, letos jedenadvacátý ročník opět výtečné divadelní přehlídky téměř uzavíralo Ibsenovou NOROU(Domeček pro panenky).
Zatímco loňské vystoupení s Bobříky (a v mezičase i PUSŤTE DONNU K MATURITĚ na libereckém WTF festivalu) jsem jim zblajznul se všemi návnadami, tentokrát jsem odcházel s trochu rozporným pocitem, nadšení se mísilo s rozpaky, které ale neměly dost dobře pojmenovatelné důvody. Jako, že mi něco na tom (ale jen trochu a ne dost na to, aby byl zaplašen celkový výborný dojem) vadilo, ale nevím přesně co.
Slavné Ibsenovo drama je notoricky známé a bylo mnohokrát zpodobněno, včetně filmové verze. A čas od času se objevuje na scénách divadel, což dokládá jeho průběžně stálou aktuálnost. V režijním nadheldu a s nutnou nadsázkou Jana NEBESKÉHO byla nabídnuta svěží inscenace a několik komediálních prvků ji také prospělo. Pro herce náročná (přes dvě hodiny na šikmě) scéna je strohá, ale výmluvná a funkční. A protože jsem příznivcem živé hudby, je-li v divadelním kusu smysluplná, chválím i tuto výbornou součást inscenace. Pěvecká čísla, kdy posluhovačka nebo snad au-pairka v jazzovém rytmu přezpívává právnické formulace o věřitelích a plnitelích, mohou někomu připadat nadbytečná až popisná (možná i trapná), já jsem je však ocenil jako vtipný nápad. Navíc byla bravurně interpretována Hanou SEIDLOVOU, která skutečně umí zpívat.
Největší lahůdkou je samozřejmě výkon Terezy DOČKALOVÉ v roli Nory, po právu oceněný Cenou Thálie za mimořádný herecký výkon 2017. V jejím podání je Nora cukrovou rozkošnou panenkou s parukou platinové blondýny, osciluje někde mezi naivní dětinskostí a koketkou z komiksů a je zpřítomněna jako otisk ze současných life stylových magazínů pro ženy, hranici parodie a karikatury však nijak výrazně nepřekračuje. A co je posunem – její Nora bojuje především sama se sebou, mnohem více, než se společenskými dobovými konvencemi. Předvádí úžasnou škálu pohybů, mimických i hlasových a mluvních projevů a přitom se zcela suverénně pohybuje po šikmě a neustále se přezouvá do nepohodlných bot.
Výkon Terezy je o to výraznější, že kromě výtečného Jana Teplého v roli manžela Torvalda (všechny jejich společné scény jsou ozdobou a je v nich jasně vidět, že si s výkladem charakterů režisér pěkně pohrál) jsou vedlejší role méně vydařené výkladem i herecky, což platí především u Jana HUŠKA v postavě doktora Ranka.
I přes některé výhrady je však inscenace velmi lehce stravitelná, a kdybych to neměl do Prahy tak z ruky, určitě bych si ji nandal ještě aspoň dvakrát, možná třikrát. Kvůli Tereze, která Noru nenechala utopit ani v tak nedivadelním „hluchém“ sále, jakým je bývalé kino ústeckého domu kultury.