V rubrice Naše mezinárodní a významné dny bychom Vám chtěli připomenout důležitost těchto dní, ať už dělají radost, nebo nás nutí k zamyšlení.
11. 2. Světový den nemocných – v roce 1993 jej ustanovil bl. Jan Pavel II. na den výročí Zjevení Panny Marie v Lurdech. Tento den má připomenout společnosti, aby zajistili nemocným a trpícím co nejlepší možnou péči.
Tom Robbins, můj oblíbený spisovatel, o zjevení Panny Marie píše: „Tedy, z vlastní zkušenosti vím, že vesmír je naprosto ujetý a že takzvaná konsenzuální realita nepředstavuje o mnoho víc než pouhý vrcholek ledovce. Můj vnitřní alarm ale začíná tak trochu drnčet, když se objeví Panna Maria, mluví dokonalou portugalštinou a namísto blízkovýchodní židovské matróny, kterou v době smrti byla, vypadá jako portrét z římskokatolické nedělní školy. Pokud si dobře vzpomínám, růžencové korálky se nezačaly používat dřív než tisíc let po Kristu…“
…“ v roce 1858 se nejméně osmnáctkrát zjevila v jeskyni na konci cesty v Lurdách, kde o sobě mluvila jako o Panně Marii Neposkvrněného početí. Blízké okolí se jí muselo zamlouvat, neboť napříště se zjevila čtyřem dětem ve francouzském Pontmaine, kde uspěla se žádostí, aby k její poctě vyrostl další kostel. Roku 1879 se vznášela nad vesnickým kostelíkem v Irsku, ve třicátých letech dvacátého století díky ní zažívala prominentní časy Belgie, mnoha dětem se tu na několika místech ukázala ne méně než jedenačtyřicetkrát, v Beauraing si říkala Panna Zlatého srdce, v Banneux Panna Chudých. Svoji sametovou masku přetvářky shodila až v Amsterdamu v letech 1945 až 1959, kdy přišla s přízviskem Paní Všech národů a po kontaktní osobě vyžadovala, aby u papeže orodovala za propůjčení titulů Spoluvykupitelka, Zprostředkovatelka a Přímluvkyně….“
nebo „Měl chuť navrhnout, aby z hlediska botaniky prozkoumali dřevinu, kterou si Panna Maria vybrala za místo svého přistání. V portugalštině se jí říká carrasqueira, v angličtině dub cesmínový. Nemá náhodou psychotropní účinky? Třeba děti sežvýkaly jeho listy, nebo možná bezděčně vdechly jeho pyl?“
13. 2. Světový den rádia – slaví se od roku 2011, vyhlásila ho mezinárodní organizece OSN spolu s UNESCO. Téma roku 2019 Světového dne rádia je dialog, tolerance a mír.
14. 2. Svátek zamilovaných – pro někoho je to největší svátek lásky v roce, pro někoho je lásky čas pozdní večer na prvního máje.