weby pro nejsevernější čechy

Liberecká radnice vyhlásila kulturní počin 2018

Libereckým kulturním počinem roku 2018 se stalo zrestaurování barokního morového sloupu z dílny Matyáše Bernarda Brauna, které nechalo provést statutární město Liberec a stálo 649 tisíc korun.

Článek o rekonstrukci sloupu najdete tady->
Druhé místo v anketě si odnesla Oblastní galerie Liberec – Lázně s výstavou Sudek, Funke, Drtikol.

Třetí místo potom získalo představení Malého divadla Sialská trojčata.

Článek o inscenaci trojčat je tady->

Tady ještě kompletní tisková zpráva:
Liberec 26. února 2019

Tisková zpráva
Libereckým kulturním počinem roku 2018 je zrestaurování morového sloupu

Libereckým kulturním počinem roku 2018 se stalo zrestaurování barokního morového sloupu z dílny Matyáše Bernarda Brauna, které nechalo provést statutární město Liberec a stálo 649 tisíc korun.

300 let starý Mariánský morový sloup je součástí tzv. barokní zahrady a je nejcennější figurální památkou na území města. Stával na Sokolovském náměstí, odkud byl v roce 1977 přenesen na místo někdějšího hřbitova, do dnešní barokní zahrady u kostela Nalezení sv. Kříže.

„Jsem oceněním samozřejmě potěšen, ale na druhou stranu je pro mě daleko podstatnější, že se nám podařilo sloup ve spolupráci s arciděkanskou farností zrestaurovat a že ho budeme od letošního jara moci zpřístupnit i veřejnosti. To byl náš záměr už od roku 2015, kdy jsme nechali udělat první odborný posudek stavu sloupu,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Druhé místo v anketě si odnesla Oblastní galerie Liberec – Lázně s výstavou Sudek, Funke, Drtikol a třetí místo připadlo Divadlu F. X. Šaldy za úspěšnou inscenaci z libereckých reálií SIALská trojčata. Soutěž, ve které může veřejnost nominovat kulturní akci nebo událost, organizovala radnice už potřetí.

Oblastní galerie Liberec – Lázně je stálicí ocenění, první ročník vyhrála, loni skončila druhá. Také Divadlo F. X. Šaldy je pravidelným účastníkem deseti nejlepších počinů, jak je vyhodnocuje výbor pro vzdělávání (do loňska komise pro kulturu). Ocenění za stříbrný a bronzový počin si kromě skleněné ceny, vyrobené v ZUŠ Frýdlantská, odnesli i šek na 10, resp. 5 tisíc korun.

V letošním ročníku bylo nominováno 35 počinů, z toho 29 bylo po vyřazení duplicit unikátních pořadatelů /projektů/ akcí. Do příštího roku přitom soutěž čeká změna, která bude spočívat ve vytvoření dvou kategorií: kulturní počin na území města a reprezentace města. „Chceme tak odlišit ty akce, které mají zázemí ve městě (výstavy, představení, živá vystoupení atd.) a úspěšné reprezentace na různých kulturních fórech, jakým třeba letos bylo vítězství houslisty Daniela Matejči na Kociánově Ústí či koncerty Severáčku s Českou filharmonií v Rudolfinu. Snad to soutěži prospěje,“ vysvětlil náměstek Ivan Langr.

Souběžně s vyhlášení Kulturního počinu 2018 otevřela radnice hlasování v dalším ročníku. Nominovat jednotlivé počiny lze elektronickým formulářem na stránkách města – www.liberec.cz/kulturnipocin. Nominace jsou otevřeny až do 5. ledna 2020.

Komise vybírala z celkem 29 nominací, které se sešly za rok 2018, a zvolila toto pořadí:

1. Oprava Mariánského morového sloupu v Liberci | statutární město Liberec (bez odměny)
2. Výstava fotografií Sudek, Funke, Drtikol | Oblastní galerie Liberec | odměna 10 000 Kč
3. Představení SIALská trojčata | Divadlo F. X. Šaldy Liberec | odměna 5 000 Kč
4. Divadelní procházka – osudy odsunutých Němců | Krutý krtek
5. Instalace Má vlast na nádraží ČD | České filharmonie
6. 21. srpen na náměstí, koncert písní K. Kryla | spolek G300
7. Divadelní dětské pásmo ke 100. výročí republiky | Divadlo F. X. Šaldy Liberec
8. Pohádkové divadelní představení „Má to smysl aneb Jak šly děti zachránit svět” | Divadlo F. X. Šaldy Liberec
9. Vydání knihy Dějiny Liberce | nakladatelství Lidové noviny
10. Koncert k 60. výročí založení Severáčku | Kruh přátel Severáčku
10. Soubor tří koncertů Severáčku s Českou filharmonií v pražském Rudolfinu (stejný počet bodů s předešlým počinem)

Tagy