Snad jen málokteré české město má svou minulost i přítomnost pevně spojenou se světoznámými pěveckými sbory tolik, jako Liberec. Ne náhodou se zde proto již řadu let koná pěvecká přehlídka Bohemia cantat. Její šestadvacátý ročník oživí město pod Ještědem od 22. do 25. srpna.
„Sborový zpěv má v našem kraji hlubokou tradici a je tu řada vynikajících pěveckých sborů. Vzpomeňme například mezinárodně veleúspěšné pěvecké sbory Severáček, Iuventus, Gaude! a mnoho dalších. Festival je u nás proto na správném místě,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nesoutěžní festival je určený jednotlivým zpěvákům, případně i celým sborům. Zpěváci se zde přihlašují do některého z ateliérů různého hudebního zaměření — stará hudba, česká klasická a moderní sborová tvorba, jazz a populární melodie, spirituály a gospely —, které pod vedením špičkových sbormistrů nastudují krátký program. S ním pak vystoupí na závěrečném koncertu v neděli od 10.30 v libereckém Domě kultury.
Pro zpěvuchtivé zájemce všech věkových kategorií, hlasových skupin a různých úrovní pěvecké vyspělosti je v nabídce celkem šest ateliérů. Hudba rakouských klášterů na českých kůrech 18. Století se sbormistrem Vítem Aschenbrennerem, Žena v písni se sbormistryní Kamilou Zenklovou, Thomas Morley třikrát jinak aneb co to zkusit takhle vedený sbormistrem Kryštofem Spiritem, Písně z Katalánska se sbormistrem Josepem Vilou Joverem, dále Muzikálové kořeny se sbormistryní Zuzanou Kadlčíkovou a Schubidubi Halleluja II., vedený Janem Staňkem.
Festival pořádá spolek Zazpívejme si ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů pod záštitou Libereckého kraje a Statutárního města Liberec za finanční podpory Ministerstva kultury a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.