weby pro nejsevernější čechy

Hárún a Moře příběhů

Činohra Divadla F. X. Šaldy po delší době konečně opět uvádí pohádkovou inscenaci pro mladší děti (od osmi let) i pro jejich rodiče. A protože je to pro náš soubor vzácná příležitost a
chceme i dětem nabídnout něco zcela výjimečného, vybrali jsme fantasy příběh, který děti okouzlí a strhne napínavým dějem, a současně je povzbudí k vlastním dobrodružným cestám do světa literatury i živého divadla.

Výborný britský spisovatel indického původu Sir Salman Rushdie (*19. června 1947 Bombaj) bývá řazen k autorům magického realismu. Proslul jako autor románu Děti půlnoci nebo také kvůli skandálním útokům muslimských fanatiků na jeho román Satanské verše. Má blízko k české literatuře, snad pro téma emigrantství… Hárún a Moře příběhů zaujímá v jeho díle výjimečné místo. Psaní pro děti se totiž nevěnoval. Koncem 80. let se však rozpadlo jeho první manželství a on se nějakou dobu nevídal se svým desetiletým synem. A právě jemu příběh věnoval.

Fantasy příběh o dobrodružné cestě na skrytý měsíc Země a léčivé síle vyprávění

Malému Hárúnovi se zhroutí svět, když se jeho maminka rozejde s tatínkem, a ten ztratí své vypravěčské umění. Hárún se vydává s vodním džinem do kouzelné země příběhů, aby tatínka zachránil a vrátil mu jeho schopnost vyprávět.
Jenomže k čemu jsou příběhy, které ani nejsou pravda? Všechny děti dnes vědí, že vztahy mezi dospělými nejsou nijak jednoduché a šťastná rodina je vzácnost. Když neprožijí rozchod rodičů samy, bezpochyby ho prožívají s některým ze svých kamarádů. Jakkoli je to smutné, rozvody jsou tématem a znepokojivou realitou dnešních dětí. Ani Hárún se těžkostem současného světa nevyhne, ale jeho poselství je plné naděje: během dobrodružné výpravy zjistí, že všichni můžeme smutnou skutečnost změnit – díky  síle naší představivosti a díky léčivé moci vyprávění. Když nalezneme ve svém příběhu smysl, promění se v příběh se šťastným koncem. Jak? Možná kouzlem z Ústavu pro věci příliš složité na vysvětlování? Poleťte
s námi na Kahání, skrytý měsíc Země.

Ale ale není to jenom vymyšlené? A co je vlastně skutečné? Co když je možné cokoli, co si umíme představit? Jak říká odvážná bojovnice Mluvka: „To je ta potíž s vámi lidmi ze smutných měst: podle vás musí být všechno ubohé a k uzoufání nudné, abyste uvěřili, že je to skutečné.“

Herec a režisér Jiří Hajdyla (*30. března 1982) pochází z herecké rodiny z Ostravy, vystudoval herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, pět let strávil jako herec v angažmá v Divadle Husa na provázku v Brně pod vedením Vladimíra Morávka a šest let v Divadle Lampion v Kladně. Profesionálně se věnuje světelnému designu a v posledních letech především režii divadelních adaptací slavných příběhů pro děti.

Tagy