weby pro nejsevernější čechy

iQLANDIA nabízí školám pomocnou ruku i v době covidové

Nové vzdělávací programy i speciální projektové dny pro školy chystá na nový školní rok liberecké science centrum iQLANDIA. Přestože se kvůli covidové krizi potýká s úbytkem návštěvníků i financí, neskládá ruce do klína a snaží se školám nabídnout takové aktivity a programy, které plně respektují aktuální epidemiologická nařízení.

Ačkoliv ve společnosti stále panuje nejistota, jak vůbec bude výuka ve školách probíhat, lektoři iQLANDIE jsou připraveni svoje zkušenosti a know how předávat studentům dál. „Jsme významnou vzdělávací institucí, která disponuje špičkovým vybavením a lektory, a byla by velká škoda, kdybychom museli tyto aktivity omezit,“ říká ředitel iQLANDIE Pavel Coufal. „Proto se snažíme dělat vše pro to, aby k nám školní kolektivy mohly bez obav chodit i nadále. Školní skupiny se v laboratořích nepotkávají, plochy jsou pravidelně dezinfikovány a všude dodržujeme přísná hygienická opatření.“

Také na tento školní rok připravila iQLANDIA nové vzdělávací programy, které představují atraktivní doplněk výuky, a to především technických a přírodovědných předmětů. „Pro žáky vyšších ročníků ZŠ jsme například rozšířili nabídku v laboratořích o programy věnované lidskému tělu či praktickému sestavování jednoduchých obvodů,“ upřesňuje hlavní metodička Jana Havlíková Bittnerová. „Zároveň připravujeme pilotážní programy o chemických reakcích či významu rostlin pro planetu Zemi.“ Velký zájem ze strany škol je již tradičně o programy zaměřené na nové technologie a aktivity v iQFABLABu (3D tisk, laserování, roboti…).

V hlavní roli matematika

V lednu 2021 se má navíc v iQLANDII ve spolupráci s KÚ LK rozjet pokračování úspěšného projektu NAKAP. „Jedná se o projektové dny pro žáky středních škol věnované především technice a matematické gramotnosti,“ doplňuje projektový manažer Ondřej Votruba. „V iQLANDII vznikne celá expozice věnovaná matematice a jejímu uplatnění v každodenním životě. Kromě standardních hlavolamů a mechanických exponátů využije i moderní prvky, jako je rozšířená nebo virtuální realita. Návštěvníci si třeba zopakují, jak vytyčit na zahradě pravý úhel, spočítají objem sudu nebo podle stínu zjistí, jak vysoký je strom.“

Školy spolupráci vítají

Ročně do iQLANDIE zavítá přes 4 000 školních tříd. Školy využívají laboratoře, 3D tiskárnu a další specializovaná zařízení, jako např. částicovou kameru MX-10, termokamery či stereolupy, na něž by samy těžko získaly finance. „Vlastní polytechnické dílny jsou pro nás nereálné, i kdybychom na ně sehnali peníze, narazíme na prostorová omezení,“ vysvětluje ředitelka ZŠ Oblačná Alena Routová. „Navíc by dílny byly využívány velmi málo. Proto jsme vděčni za možnost rozšíření a doplnění výuky právě prostřednictvím programů v iQLANDII.“

Návštěvnost o čtvrtinu nižší než loni

Covidová krize na provoz libereckého science centra těžce dolehla. Výpadek příjmů kvůli uzavření vedl k propuštění 30 % zaměstnanců. Ani letní měsíce bohužel tuto ztrátu nepokryly. „Během léta zavítalo do iQLANDIE necelých 40 tisíc lidí. Je to zhruba o čtvrtinu méně než vloni. Sice přibylo více českých návštěvníků, zhruba o čtvrtinu, ale téměř kompletně vypadli ti zahraniční, tedy Poláci a Němci,“ říká ředitel iQLANDIE Pavel Coufal.

Více informací na www.iQlandia.cz

 

Tagy