Kdo se zajímá o umělecké zpracovávání skla, popřípadě shání ploché barevné sklo, může využít služeb další z firem z Křišťálového údolí. Je jí společnost TGK – Technika, sklo a umění, jež sídlí ve Skalici u České Lípy. Poskytují zde kompletní poradenský servis s výběrem skla i s jeho zpracováním a právě oni dodali a nainstalovali skleněný plášť na nové sídlo společnosti v Novém Boru, které vyhrálo řadu architektonických ocenění včetně vítězství v krajské Soutěži Karla Hubáčka či České ceny za architekturu.
„I kdyby milovníci skla neznali firmu TGK jinak, než právě v souvislosti se skleněným sídlem společnosti Lasvit v Novém Boru, určitě si ji zapamatují. Za krátkým názvem firmy se skrývá velké sklářské mistrovství, postavené na hluboké znalosti technologie zpracování skla,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Společnost vznikla v roce 1996, nejprve jako obchodní firma. Později se její činnost výrazně rozšířila o zakázkové zpracování především barevného plochého skla. Skaličtí skláři připravují skleněné prvky pro světelnou architekturu; spolupracovali se společností Preciosa – Lustry, v současné době je jejich hlavním odběratelem firma Lasvit.
Již řadu let pořádají výukové semináře, na kterých se snaží zájemce seznámit s různými technikami zpracování skla. Kromě velkých projektů je firma schopná provádět různé rekonstrukce, za všechny lze jmenovat například podlahy v Národním muzeu v Praze.
Skaličtí se věnují řadě způsobů zpracování skla – spékání neboli fusingu, dále jsou to tiffany, lepení skla UV lepidly, mozaika, výroba perlí foukaných nad kahanem a podobně. Ve firemní vzorkovně jsou ukázky všech těchto technik, stejně tak i díla, která vznikla při práci umělců v TGK v rámci minulých ročníků novoborského sklářského sympozia IGS. Nechybí ani skleněná zahrada, kde je k vidění řada skleněných objektů z produkce firmy.