weby pro nejsevernější čechy

Stačí tahat za lano. Turisty přes Nisu přepraví transborder

Vlastními silami se přepravit přes řeku Nisu mohou ti, kteří zavítají pod hrad Hamrštejn. Jedenáct sezon zde slouží turistům transborder – samoobslužný přepravník, který tvoří visutá lávka na ruční pohon.
Kabinou pohybují cestující tím, že tahají za lano. Jde o první zařízení svého druhu v Česku.

Projekt pochází od architekta Martina Rajniše. Zařízení nahradilo lávku strženou povodní v roce 2010, dnes je součástí turistické stezky i cyklostezky. Díky tomuto technickému unikátu se lze dopravit od Andělské hory u Chrastavy do Machnína u Liberce.
„Nabízí se otázka, proč se tento jednoduchý způsob přepravy lidí přes vodu nebo hluboký terén nevyužívá častěji. Transbordér pod Hamrštejnem je nejen účelné zařízení, ale i turistická zajímavost, kterou milují zvláště děti,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Zkušební provoz začal 10. 10. 2010 v 10.10. Již za necelé čtyři roky prošel transborder generální rekonstrukcí, která spočívala ve výměně základní nosné konstrukce a doplnění ochranných prvků. Stalo se tak proto, že na jeho stavbu bylo použito dřevo, u něhož nebyly provedeny testy na napadení dřevokaznými houbami. Jak se však záhy ukázalo, napadeno bylo.
Transbordér se v historii často používal k překonávání vodních toků, kterými pluly velké lodě. Postavit transbordér bylo podstatně levnější a rychlejší, než stavba vysokého mostu.
Převézt se na druhou stranu bylo koneckonců i pohodlnější, než šplhání vzhůru a pak zase dolů. Inspirací pro český transbordér se stal jeho německý kolega z Porúří, který dopravuje lidi přes řeku Niers u Mönchengladbachu.

Tagy