Krajem skla a sklářů je Novoborsko, region, který představuje zajímavý tip na pěší či lyžařský výlet. Za návštěvu stojí Polevsko, zimní středisko, které
má však co nabídnout i v ostatních ročních obdobích.
Údolní ves se sklářskou tradicí leží tři kilometry severozápadně od Nového Boru. První zmínky o ní se objevují už kolem roku 1400. V 17. století se zde usídlili skláři z Bavorska a Slezska, kteří pracovali v huti na svahu Klíče, na přelomu 17. a 18. století se Polevsko stalo také jedním z prvních středisek obchodu se sklem.
„Sklářství se táhne oblastí Novoborska jako červená nit. Bylo to právě sklo a skláři, kteří zajistili rozvoj regionu, v němž se této řemeslné výrobě daří dodnes,“ uvedla Květa
Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
V severozápadní části obce stojí kostel Nejsvětější Trojice, postavený Petrem Pavlem Columbanim v letech 1716 až 1718 a upravovaný ve 2. polovině 18. století. Uvnitř je oltář z 19. století, pozdně barokní křtitelnice, varhany z doby kolem roku 1800 a stejně stará kazatelna, upravená v 19. století.
U kostela je dosud používaný hřbitov s pseudogotickou kaplí. Ve hřbitovní zdi je vsazen barokní náhrobník z 18. století s reliéfem Nejsvětější Trojice, další náhrobník z roku 1793 je na zdi kostela. V obci je socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1838, dále barokní socha Panny Marie z roku 1746 a socha Krista z roku 1736.
Ve střední části obce je ucelený soubor patrových roubených domů, na rozcestí v západní části Polevska stojí kaplička, postavená roku 1900 pro starokatolickou církev. Nad vesnicí je vyhlídkový Polevský vrch s malým lyžařským areálem, v okolních lesích jsou vyznačeny lyžařské běžecké tratě. V Polevsku se kolem roku 1650 narodil sklářský mistr a zakladatel českého sklářského obchodu Jan Kašpar Kittel, který koncem 17. století začal vyvážet sklářské výrobky do ciziny a v Čechách zavedl podle benátských sklářů výrobu čirého bezbarvého skla.