Pořídit si suvenýry od lokálních výrobců a ještě ochutnat typicky české pokrmy v jedné z mála dosud fungujících nádražních restaurací neboli nádražek umožňuje výlet západní částí Lužických hor po železniční trati z České Lípy do Jedlové a odtamtud do České Kamenice.
„I v zimních měsících se najdou krásné dny, kdy se vyplatí vydat se na výlet. Právě třeba před Vánoci bude výlet na Novoborsko tím pravým, spojeným i s nákupem dárků od místních sklářů,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Trať z České Lípy do Jedlové byla zprovozněna roku 1869 jako součást mezistátního spojení mezi Rakouskem a Saskem. Její výstavba byla pro tehdejší konstruktéry velkou výzvou. Česká severní dráha se tehdy svou náročností řadila hned za alpské tratě.
Při cestě z České Lípy by pozornosti cestujících neměl uniknout Nový Bor, malebné městečko, které je úzce spjato s rozvojem sklářského průmyslu. Dnes se tu nachází řada malých skláren, ale také sídlo světově uznávané firmy Lasvit, která pro své sídlo vytvořila kopii roubenky ze skla. Kromě výrobků sklářských firem si lze v Novém Boru objednat u Věry Najbrtové její Panenky Nanynky nebo navštívit Atelier Chimaera a zakoupit si drobný nábytek s vylisovanými rostlinami.
Velkou raritou je přestupní stanice Jedlová.Tento důležitý dopravní uzel leží uprostřed hustého lesa, zcela mimo běžnou zástavbu. Řadí se tak mezi nejatraktivnější nádraží v zemi. Zrekonstruovaná nádražní budova z roku 1869 navíc nabízí netradiční ubytování v apartmánech s výhledem do přírody Lužických hor a na kolejiště s projíždějícími vlaky.
Ve stanici Jedlová se nachází také takzvaná nádražka. Tradiční restaurace, ve které si je možno pochutnat na tradiční české kuchyni, která je stejně tak legendární, jako samotná stanice uprostřed lesů. Kdo by chtěl zamířit ještě dál a podniknout jízdu přes Lužické hory, České Středohoří a Labské pískovce, nechť využije dráhu národního parku, díky které obkrouží národní parky České a Saské Švýcarsko.