weby pro nejsevernější čechy

Vzhůru do Českého ráje. Za Kobylou, Dudy i ke skalní modlitebně

Pohodlné oblečení, pevná obuv a batoh na záda. To je jediné, co je potřeba k pěší turistice, o níž se ne nadarmo říká, že je nejlepší formou odpočinku a nejkrásnější činností, kterou lze v přírodě podniknout. Vyrazit se dá například do Českého ráje.
Říká se, že název Český ráj začali pro okolní krajinu používat nadšení návštěvníci Lázní Sedmihorky už někdy během 19. století. Označení bylo natolik trefné, že se záhy vžilo pro celou oblast a dnes se tu nalézá opravdu všechno, co se očekává od ráje – rozmanitá místa pro zábavu, turistiku i odpočinek.
„Naši předkové opravdu nemohli Českému ráji vymyslet výstižnější název. Výlety do této oblasti je možné podnikat celý rok a vždycky tam člověk objeví něco nového, půvabného.
Osobně doporučuji návštěvu mimo hlavní turistickou sezónu, protože tak je šance zážitků z krásné přírody a scenérií o samotě a v úplném tichu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Český ráj láká na skalní města plná strží, stezek, věží a vyhlídkových plošin, hrady a zámky, naleziště drahých kamenů, pověsti a pohádky. Krajinu protkávají také hustá síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera a pěší trasy se známou 119 km dlouhou Zlatou stezkou spojující nejkrásnější a nejzajímavější místa Českého ráje. Výjimečná krajina se pro svou jedinečnost dočkala zařazení mezi geoparky UNESCO.
Doporučit lze dobrodružný šest kilometrů dlouhý výlet za roztodivnými skalními útvary s trefnými pojmenováními Kobyla, Dudy, Bizon nebo Stonožka, ke zbytkům skalních hrádků, tajemné modlitebně a také za výhledy na panorama Českého ráje. Výpravu lze absolvovat v každém ročním období.


Trasa vede z Příhraz po červené značce strmě vzhůru po Budcově stezce a železném schodišti až na Staré Hrady. Zde kdysi stával skalní hrádek, který byl postaven ve 13. až 14. století.
Dnes jeho existenci připomínají jen terénní pozůstatky, zbytky dvou světniček a ve skále vytesaná cisterna. Cesta pokračuje po skalním hřebeni k restauraci Na Krásné Vyhlídce, ideálnímu místu na občerstvovací přestávku s rozhledy na ještědský hřeben a rybník Žabakor.
Dále cesta míří po modré značce na rozcestí Hrázka, odkud se otevře výhled na Příhrazské skalní město, které tvoří 178 skalních věží. Nejznámější z nich se pro její charakteristický tvar říká Kobyla. Modré značky dovedou ke zřícenině středověkého hradu Hynšta s tajnou modlitebnou českých bratří, kteří se zde ukrývali v 17. století. Odtamtud pak zpátky kousek po modré na rozcestí Hynšta – vyhlídka, odkud červená značka dovede zpátky do Příhraz.