Poté, co většinu výstavních prostor Muzea města Ústí nad Labem obsadila expozice Naši Němci (Collegium Bohemicum), výrazně se snížila možnost výstavní činnosti pro muzeum samotné. Přesto se mají návštěvníci i v tomto roce nač těšit. Vernisáží 15. března 2022 bude totiž zahájena letošní největší výstava ústeckého muzea s názvem FLAŠKA. Půjde o výstavu lahví a obalového skla z rozsáhlé muzejní sbírky, která se rozprostře do čtyř velkých sálů v prvním patře budovy. Redakce vyzpovídala pana Jakuba DOLEŽELA, který je v muzeu konzervátorem a kurátorem sbírky lahví a který má celou přípravu velké výstavy na starosti.
JH: Možná hloupá otázka, ale proč zrovna výstava lahví?
JD: Před třemi roky šel k zemi areál ústecké sklárny, což většina Ústečanů ani nezaznamenala. A letos to bude na jaře právě 150 let od zahájení výstavby sklárny v Ústí nad Labem, v té době největší lahvárny na území Rakouska – Uherska. Rok 2022 je navíc Rokem skla. V neposlední řadě máme v muzeu velmi krásnou sbírku lahví, kterou bychom rádi prezentovali a ukázali veřejnosti. Momentálně máme ve sbírce něco přes čtyři tisíce kusů, z nichž mnohé jsou opravdové rarity a vzácnosti. Základ celé naší sbírky vznikal už za mých předchůdců, zejména pak v sedmdesátých letech, kdy se zachraňovaly exponáty ze vzorkovny ústecké sklárny.
JH: Skleněná lahev jako obal není až tak příliš stará záležitost, že? Odkdy se začala používat ve velkém?
JD: Teď mne napadlo, že sbírka obalového skla by byl přesnější název pro naši sbírku lahví. Jsou tam totiž i zavařovací sklenice, lahve od mléka, od jogurtů. Velkou část sbírky tvoří demižony, což byl vlastně první důležitý artikl i důvod, proč vznikla ústecká sklárna. Byl to výrobek pro chemičku, která expedovala velkou část svojí produkce v tekuté podobě. Takže bychom mohli říci, že rozmach obalového skla a lahví přichází s rozvojem průmyslové výroby, tedy někdy v polovině či spíše poslední čtvrtině 19.století. Předtím se používaly především keramické džbánky a kameninové lahve, které byly v mnoha ohledech ne zcela vyhovující. Zejména pak v tehdy módních stáčírnách minerálních vod byla skleněná lahev takovým malým zázrakem. Spolehlivý, hygienický, téměř donekonečna použitelný obal.
JH: Máte z toho velkého počtu lahví a lahviček nějakého favorita či oblíbence, nějakou specialitu či vzácnost, kterou bychom měli vypíchnout?
JD: Tak specialit by se určitě našlo dost. Mezi mé nejoblíbenější kusy patří především obří lahve, které vznikaly především pro sebeprezentaci sklárny, třeba metr a půl vysoká tenkostěnná lahev, které by měly být k vidění na výstavě. Mým osobním favoritem je pivní lahev z pivovaru ve Velkém Březně, na které je tzv. trvalá etiketa s „dědkem Cibichem“, která vypadá jako lept či jako by byla pískovaná, ale jde o speciální technologii a jakýsi pokus sklárny o trvalou etiketu, který se nakonec ale pro náročnost neujal. Takže velká vzácnost.
JH: Kolik lahví z vaší sbírky návštěvníci uvidí?
JD: Přesné číslo ještě neznám, ale bude to několik set kusů, možná něco kolem tisícovky lahví.
Muzeum města Ústí nad Labem : FLAŠKA
Vernisáž 15.3. 2022
Začátek výstavy 16.3 2022, doba trvání cca jeden rok.