Také v letošním roce odsouhlasili krajští radní a zastupitelé poskytnutí peněz na obnovu památek v rámci individuálních dotací. Tato částka činí 13,8 milionu korun. Jedním z projektů, které se dočkají podpory, je obnova ohradní zdi areálu zámku v Jilemnici. Kraj na ni poskytne milion korun.
V rámci první etapy prací se dočká opravy a částečné obnovy část ohradní zdi v úseku, který kolmo přiléhá ke Kostelní ulici. Dojde k vybudování základového pasu, soklu a dozdění stěny v původním stylu z plných pálených mrazuvzdorných cihel. Korunu zdi pokryjí pískovcové desky; převážně nové. Celkem se bude opravovat 54,5 metru zdi.
„V letošním roce se nám opět podařilo podpořit individuálními dotacemi řadu rozsáhlých obnov památek v kraji. Areál jilemnického zámku je významnou památkou Podkrkonoší a jsem ráda, že bude obnovena také ohradní zeď a areál tak postupně dostane zpět ucelenou podobu,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Zámek vznikl na místě staré valdštejnské tvrze někdy ve druhé polovině 16. století a renesanční jádro si přes několik úprav, přičemž poslední se uskutečnila v roce 1895, uchoval dodnes. Známými majiteli jsou zejména Harantové z Polžic a Bezdružic a Harrachové. Od roku 1953 slouží památkově chráněný objekt expozicím Krkonošského muzea.
Zámecká interiérová expozice nabízí vedle životopisných materiálů Jana Nepomuka hraběte Harracha, který se zasloužil nebývalou měrou o rozvoj české kultury, hospodářství, politiky a rozmach Krkonoš, také možnost prohlédnout si jeho pracovnu, ložnici, jídelnu, salon a dámský salonek, předpokoj a chodbu.
Tržnice řemesel v přilehlé budově bývalého pivovaru je místem, kde se lze podívat na výrobu rukodělných a řemeslných výrobků tradičního lidového nebo historického charakteru. K vidění jsou ukázky práce dráteníků, košíkářů, šperkařů či uměleckých řezbářů. Výrobky si je možné koupit.