Přírodní památkou jsou Vranovské skály, seskupení pískovcových útvarů v osadě Vranov, která leží kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci.
„Právě v době, kdy se listí stromů zbarvuje nádhernými barvami a doslova každý den vypadá stejné místo jinak, mají skály svůj nenapodobitelný půvab. Jistě i proto byly Vranovské skály v historii oblíbeným místem pro procházky místní šlechty,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Skupina skal je na jižní straně kopce Ralsko, od něhož ji odděluje malé údolí. Je zajímavá svou světlou barvou pískovce kontrastujícího s okolními tmavými lesy. Skály mají různ barvy, od téměř bílé, žluté až cihlově červené.
Nejznámější je Juliina vyhlídka, kterou nechal v roce 1822 opatřit vytesanými schody, zábradlím a vyhlídkovou plošinkou hrabě František z Hartigu na počest své manželky hraběnky Juliany, rozené Grundemannové, která si toto místo velice oblíbila. Vyhlídka, kde stával dřevěný gloriet, byla slavnostně otevřena 6. června 1822 k 36. narozeninám hraběnky.
Do dnešních dnů se na tomto místě dochoval pouze základový kruh, vtesaný do skály.
Kromě Juliiny vyhlídky skalní město ukrývá mnoho dalších zajímavě pojmenovaných skal, jako je Mléčný džbán, Kazatelna, Kočičí kámen, Luční kámen, Velký liščí kámen, Luční věž, Malý liščí kámen nebo Skluzavka.
Od Mimoně vede k Vranovským skalám 2 kilometrová dlouhá lipová alej, která byla vysázena v roce 1898 u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa.