Proč lidé tráví dravé ptáky? Na to se snaží najít odpověď sedmidílný ekologický true crime audio seriál Orlice Karina zemřela. Ten je dostupný na Audionaut.cz a na podcastových platformách. Dokumentaristé Zdeněk a Květa Chaloupkovi v něm pátrají po travičích dravců a nahlížejí do světa lidí, kteří se je snaží chránit. Audionaut, divize filmové a televizní produkce Bionaut, sérií Orlice Karina zemřela navazuje na oceňovanou true crime audio sérii Pohřešovaná režiséra Petra Hátleho, true horor sérii Anatomie strachu Brit Jensen a Jiřího Slavičínského nebo neautorizovaný portrét legendy českého popu Gotťák od Pavla Klusáka.
V únoru 2021 byli na pastvině u Velkého Boru na Klatovsku nalezeni čtyři mrtví orli mořští. Jedním z nich byla i orlice s označením LX418, kterou si autoři pojmenovali Karina. Pitva prokázala otravu nervovým jedem karbofuranem, který někdo na zvířata úmyslně nastražil. Podobných případů jsou přitom v Česku desítky ročně. Dvojice autorů se vydává do terénu zjistit, kdo za trávením stojí a proč se tyto případy dějí.
Audio seriál zachycuje události, které po nalezení mrtvé orlice Kariny následovaly, výpovědi svědků i vyšetřujících a také významné milníky, kdy byli v Česku odsouzeni první traviči. Sleduje psovodku Kláru
Hlubockou, která otrávená zvířata pomáhá hledat, Karla Makoně z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva Plzeň, nebo Michala Hermu, specialistu na environmentální kriminalitu z policejního prezidia.
„Když jsme se před třemi lety rozhodli, že chceme zjistit kdo a proč v naší přírodě tráví, netušili jsme, jak široký svět se před námi otevře. Případ čtyř mrtvých orlů zpočátku sliboval napínavou detektivku, ale rozvinul se v překvapivý náhled do spleti mezilidských vztahů. Navíc se ukázalo, že reakce na konkrétní zabité dravce často odráží náš vztah k přírodě,“ říkají autoři audio seriálu Orlice Karina zemřela Květa a Zdeněk Chaloupkovi.
Trávení zvířat je podle České společnosti ornitologické v tuzemsku velký problém, ročně je u nás otráveno až deset orlů mořských. Mezi dalšími oběťmi jsou i orli skalní, luňáci, sokoli, káňata, straky, vrány, krkavci, ale také domácí psi a kočky. Tato zvířata padnou za oběť druhotně, většinou z důvodu, že sežerou otrávenou návnadu položenou proti „škodné“, jako je například kuna. Traviči k tomuto účelu používají karbofuran, který byl dříve používaný jako pesticid, ale od roku 2008 je zakázaný v celé Evropské unii.
„Orlice Karina zemřela navazuje na žánrový profil Audionautu. Stejně jako u úspěšné Pohřešované jde o atmosférický true crime audio seriál postavený na osobním pátrání. Spíš než o odhalení viníka jde o to pochopit, proč se věci staly a nahlédnout širší společenské souvislosti. Posouváme se k ekologickému true crime – i tam totiž jde totiž o život, neméně podstatný, v tomto případě život dravců.
Environmentálním tématům se chceme v Audionautu věnovat i nadále, chystáme další podobně zaměřené projekty a věříme v jejich divácký potenciál,“ říká producent ze společnosti Bionaut Vratislav Šlajer.
Scénář, režii a střih audio série Orlice Karina zemřela vytvořili Květa a Zdeněk Chaloupkovi, hudbu a zvukový design Adam Levý, dramaturgii Brit Jensen, producentem je Vratislav Šlajer. Vizuální identitu vytvořila Michaela Hoffová, grafický design Olga Hesounová, za produkcí stojí Kateřina Hoberlandová, Eva Červenková a Stanislav Kopáček a za distribucí a marketingem Anna Bělková.