weby pro nejsevernější čechy

Sklářské sympozium po patnácté v Novém Boru

Nedávno jproběhl skleněný týden v Liberce a okolí a kdo tam byl jistě nelitoval, pravdou ovšem je, že skutečným srdcem sklářského průmyslu je Nový Bor respektive novoborsko, kde je koncentrace hutí skutečně enormní a právě Nový Bor je město, kde se začátkem října (3.10.- 6.10. 2024) bude konat patnácté sklářské sympozium.

All you need is glass

Letošní ročník probíha pod heslem All you need is glass, tedy Sklo je vše, co potřebujete.
51 sklářských výtvarníků a designerů ze 17 zemí všech pěti kontinentů bude tvořit v dílnách místních sklářských firem a škol. Zážitkový maraton doplní bohatý doprovodný program.

Screenshot

Za přípravou stojí 14 pořadatelů, již pošesté se ujalo role hlavního pořadatele město Nový Bor a jeho Sklářské muzeum.
Velkolepá čtyřdenní akce je unikátní svou letitou historií čítající přes čtyři desítky let. Vzhledem ke své mezinárodní prestiži ctí vysokou úroveň uměleckých a uměleckořemeslných hodnot a odbornosti. Propojuje umělce, instituce, kurátory, galeristy a mistry skláře k dosažení vysokých kulturních hodnot. Současně je i velkým svátkem zábavy pro širokou veřejnost,“ řekl starosta Nového Boru a ředitel sympozia Jaromír Dvořák.

Vyberte si svou hvězdu

Magnetem pro návštěvníky bude například společná tvorba sochaře, malíře a performera Jaroslava Róny a jednoho z nejlepších sklářských umělců na světě Martina Janeckého v huti AJETO v Lindavě.
Do Ave Clary zavítá z Mexika Einar de la Torre. V dílnách AZ Designu se představí Dominika Petrtýlová a Kateřina Handlová, která navrhla křišťálové medaile pro letošní mistrovství světa v hokeji.
Australský kontinent zastoupí Clare Belfrage, která se stejně jako Brit Ned Cantrell představí v Novotný Glass. Se zajímavou technikou tvorby přijede z Nizozemska do TGK Skalice Marjan Smit.
Pačinek Glass v Kunraticích bude hostit dvě tvůrčí dvojice z USA a holandského mistra Bernarda Heesena. Japonsko a Jižní Korea zastoupí na IGS tvorbu východní Asie a za jejími představiteli bude možné se vydat do Kolektiv Ateliers. Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově nabídne pracovní prostor rodinnému tandemu Charles Parriott & Helena Blue Parriott.
Sympozium bude ale lákat i na tvorbu výtvarníka a frontmana kapely Tata Bojs Milana Caise či jazzového trumpetisty, hudebního skladatele a malíře Laca Decziho,“ uvedla kurátorka sympozia Eliška Vavříčková.
Sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově poskytnou pracovní zázemí studentům a pedagogům škol se zaměřením na sklo.
Všichni účastníci předvedou to nejlepší ze svého umění a řemesla. Pomáhat jim budou místní špičkoví foukači, brusiči, rytci, formaři, díky nimž fenomén s názvem České sklo není prázdným pojmem.

Screenshot

Oslava mistra skláře a ocenění sklářů

IGS slavnostně odstartuje ve Sklárně Ajeto v Lindavě, která je součástí společnosti Lasvit. Kromě toho, že je Ajeto dlouholetým spolupořadatelem sympozia, tak zároveň letos slaví 30 let své existence.
„Současně bude do Síně slávy IGS in memoriam uveden spoluzakladatel huti a světový sklář Petr Novotný. Bez jeho významného přičinění by pravděpodobně IGS k XV. ročníku vůbec nedospělo,“ doplnil Jaromír Dvořák.
Významnou částí programu bude i slavnostní předání certifikátu o zápisu sklářské ruční výroby do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Užijte si zážitkový maraton

Na širokou veřejnost cílí program v sobotu 5. října. Sklářské firmy v regionu zpřístupní své hutě, dílny, ateliéry či vzorkovny a umožní sledovat umělce při tvorbě. Dopravu po Skleněné cestě zajistí autobusy a výletní vláček.
Paralelně s tím budou na náměstí Míru probíhat Sklářské slavnosti. Ty doprovodí sklářský trh s ukázkami sklářských technik. Vystoupí například Portless s Kryštofem Michalem, The People s Václavem Noidem Bártou a Tata Bojs. „Návštěvníci se mohou těšit na živé sochy, které je vezmou za nejvýznamnější osobností českého sklářství a Nového Boru Bedřichem Egermannem, ale i na program u sklářské pece a dronovou show. V blízkém sklářském muzeu bude probíhat Sklářský blešák,“ upřesnila za organizační tým Alena Forgáčová.
S vlastním programem přispějí pořadatelské firmy. Kolektiv Ateliers pořádá již tradiční Kolektiv by Night, Vol. 5. V Novotný Glass připomene výstava Petra Novotného. Pačinek Glass představí výsledky projektu YGS (Young Glass Symposium) a jeho výtvarné soutěže na téma Planeta sklo. LASVIT  nabídne prohlídku unikátního skleněného domu.

IGS doprovodí řada výstav

V Dělnické ulici uvedou svou výstavu „Obraz je obraz je obraz“ Palo Macho, Jana Hojstričová & Kolektiv. Návštěvníci si tu ale budou moci také připomenout okamžiky z IGS za posledních dvacet let, jak je zachytil Svatopluk Dvořák. Výstavu připravilo sklářské muzeum jako vzpomínku na novoborského fotografa, který letos zemřel. V kostele Nanebevzetí Panny Marie se představí Daniel a Beata Vágnerovi s Robem Sternem. Sýpka Lemberk pozve na výstavu šesti sklářů ze šesti zemí „Connected by hands and hearts“ a také na „Soukromou Atlantidu“, která představí díla sochařů Aleny Matějky a Larse Widenfalka. Foyer městského kina zaplní výstava „Střípky světla: iberoamerické sklo v Novém Boru“. Práce žáků novoborské sklářské školy budou ke zhlédnutí v prostoru lužických domků u náměstí Míru.

Tečkou za XV. ročníkem IGS bude slavnostní vernisáž výstavy výsledků tvorby umělců v průběhu sympozia. Ta proběhne v neděli 6. října ve sklářském muzeu. Prestižní výstavu skleněných objektů si budou moci zájemci prohlédnout až do jara 2024.

Tradici sklářských sympozií v Novém Boru založil v roce 1982 Crystalex. Tehdy poprvé pozval do svých sklářských provozů výtvarníky a designéry, aby s pomocí místních sklářů ztvárnili své návrhy a nápady.
V tříletých intervalech se za více než 40 let vystřídalo v Novém Boru přes 600 umělců. Od roku 2009 převzalo organizaci sympozia město, zapojily se i další sklárny v regionu, sklářské školy i muzeum.

Tagy