weby pro nejsevernější čechy

Jaká je krajská stavba dvacetiletí? Hlasujte online v Soutěži Karla Hubáčka

Zajímavé novostavby, úpravy veřejných ploch, odvážné rekonstrukce i udržitelné technologie – taková jsou témata, jež se prolínají akcí, která propaguje architekturu a stavebnictví v Libereckém kraji. Soutěž Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje letos slaví dvacet let.

Na webu www.stavbaroku.lk je proto nyní možné hlasovat o Stavbu dvacetiletí; přímý odkaz je https://stavbaroku.lk/cena-verejnosti. Mezi jednotlivými počiny se nalézají novostavby i rekonstrukce za uplynulé roky, ať je to třeba konverze bývalých libereckých lázní na sídlo Oblastní galerie, sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru nebo vodní nádrže v Heřmanicích u Frýdlantu.

Hlasování končí 28. února příštího roku, slavnostní předání cen se uskuteční zároveň s vyhlášením oceněných ročníku 2025 v květnu. „Na výsledky jsem zvědavý. Spolu se zástupci partnerů, kteří se schází v přípravném výboru Soutěže, jsme ze všech oceněných realizací za uplynulých dvacet let hlasováním vybrali 29 reprezentativních zástupců z různých kategorií. Své favority samozřejmě mám a uvidíme, jestli se trefím,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Inspirativní příběhy z oboru architektury a stavebnictví jako připomenutí dvaceti let konání soutěže přinese 5. listopadu od 19.30 akce PechaKucha Night vol. 16 Art of Space. Dvanáct řečníků – architektů, stavařů nebo investorů na dvaceti snímcích po dvaceti vteřinách představí zajímavé projekty a příběhy. Nebudou chybět hosté zdaleka i zblízka včetně držitelů Ceny Karla Hubáčka.

Soutěž vyhlásil Liberecký kraj a partneři soutěž prezentující kvalitní architekturu i stavitelství celého regionu roku 2004. Nejprve pod názvem Stavba roku Libereckého kraje, od roku 2019 už jako Soutěž Karla Hubáčka.

Důležitou součástí celého soutěžního procesu je porota. Jejími členy jsou renomovaní odborníci od architektů přes stavaře až po projektanty; je mezi nimi také radní Ulvr. „Jako porotci si zakládáme na osobních návštěvách přihlášených projektů. Díky nim máme možnost seznámit se s celým kontextem staveb. Hodnocení totiž nesestává jen z posouzení architektonických kvalit, důležité pro nás jsou také vazby projektu na okolní zástavbu nebo vliv na život lidí v místě,“ prohlásil.

Od prvního listopadu 2024 začne příjem přihlášek soutěžích do ročníku 2025. Soutěž Karla Hubáčka tak vstoupí do třetí dekády a třeba se v dalších ročnících objeví i nový projekt světových parametrů jakým stále je Ještěd Karla Hubáčka.

Tagy