Město Turnov se tváří nenápadně. Z dálnice mezi Libercem a Prahou není vidět, ale leží na téhle silnici a Turnováci to mají všude blízko.
Ostatně právě v Turnově najdete také proslulo šperkárnu, školu, která vychovává nové adepty tohoto umění.
V muzeu ale najdete i expozici dalších kamenů — polodrahokamů. Ty rovněž najdete v různých špercích, ale prohlédnout si je v surové podobě je stejně fascinující, když si návštěvník uvědomí, jaké podmínky (tlaky a teploty) umožnily vznik neuvěřitelných struktur a barev, které jsou lidskému oku příjemné.
Na své si tak přijdou nejenom geologové, kteří rádi hledají kamení, ale i dámy, které ocení spíše kameny už zpracované, kterými mohou ozdobit svůj outfit a věřte, že mezi ně patřila i britská královna.
Protože řemesla, o kterých tu mluvíme, potřebují z velké části pouze to, co lze najít v krajině, není divu, že se o jejich zpracování pokoušeli už naši předkové a jejich předkové…
Proto je v muzeu Českého ráje i významná expozice archeologická.
Jak je možné, že ti lidé přežili, když neměli elektřinu, neznali moderní technologie a měli pouze nástroje, u kterých jenom stěží pochopíme jejich účel a navíc dokázali vyrábět věci tak krásné a dokonalé, že přežili stovky let?
(Ostatně, koukněte, jak se už někdy v paleolitu vyráběly sekery a nože!)
Muzeum Českého ráje ale nabízí i pohled do minulosti nedávné.
Český ráj je oblast turistická, ale také lezecká a proto se jedna expozice věnuje právě horolezectví a připomíná počátky tohoto sportu a musíme zdůraznit, že v této části muzea si přijdou na své zejména děti, protože pro ně tvůrci připravili lezecké stěny, přiměřeně věku a naprosto se trefili do dětských tužeb!
Sám jsem viděl marnou snahu rodičů odvést mladé horolezce z místa, které možná určilo jejich další sportovní směřování…
Stojí to za to a to jsme ještě nebyli v samotném Českém ráji!
(psáno pro 3mag.eu)