Městské centrum služeb Tilia v Rychnově u Jablonce nad Nisou, turnovská Ulička řemesel, lihovar Dlabka ve Svijanském Újezdu a Stará škola v Křižanech. Takové byly cíle podzimní vyjížďky Brownfields Trip, kterou Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje uchystal pro veřejnost na 13. listopad a na den následující pak pro studenty liberecké Střední školy stavební.
Cíle byly pestré. Ulička řemesel v Turnově oživuje šperkařskou tradici města obnovením pasáže pod radnicí. V dílnách a ateliérech lze nahlédnout pod ruce šperkařek, restaurátorky, rytečky kovů, nožířky, malířky, brusičky drahých kamenů, brusičky a malířky skla, krejčí či obuvnice. V bývalém sídle firmy Tilia v Rychnově po rekonstrukci sídlí pod jednou střechou lékaři, městská policie, městský úřad, ale i knihovna a část Základní umělecké školy.
Lihovar Dlabka ve Svijanském Újezdu, konkrétně jeho Slivovice ze sudu, se může pyšnit oceněním krajského Výrobku roku. Při přebudovávání brownfieldu pro účely palírenství se sice starou budovu nepodařilo zachránit, ale to se někdy v průběhu revitalizace stává. Zachráněná bývalá škola v Křižanech je nyní soukromým domem, jehož majitel pořádá zejména během letní sezony nejrůznější kulturní akce.
Brownfieldy lze definovat coby opuštěné zemědělské či průmyslové stavby, které nemají využití. Některé stále chátrají, jiné už se dočkaly záchrany a slouží svému původnímu, anebo zcela novému účelu. Právě připravovaný výjezd nabídne inspiraci v tom, jak brownfieldům vdechnout nový život.
„Liberecko má silnou industriální paměť a brownfieldy zde nabízejí obrovský potenciál pro nové využití – ať už v oblasti podnikání, bydlení nebo volnočasových aktivit. Stále je mnoho míst, která čekají na své oživení. Tento výlet ukázal úspěšné příklady, jak lze nevyužité objekty vrátit zpět do života, a může být inspirací pro všechny, kdo o revitalizaci brownfieldu uvažují,“ uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.