Město Děčín má za sebou architektonickou soutěž na obnovu sousoší historické Pohádkové kašny, která se nachází v centru Masarykova náměstí. Soutěž se svým návrhem nakonec vyhráli sochaři z Hradce Králové (na snímku).
„Kašna je nejen kulturní památkou, ale i součástí veřejného prostoru, kde se setkávají obyvatelé a turisté. Obnova soch a kašny by měla podtrhnout historický význam náměstí a posílit jeho estetickou hodnotu,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města a IT Ondřej Smíšek (Náš Děčín).
První fáze soutěže se konala v únoru 2023, kdy porota složená ze zástupců města, magistrátu a odborníků na památkovou péči a umění na základě podrobného studia návrhů vybírala z 11 obdržených ty, které postoupí dál. Nakonec porota rozhodla, že osloví 6 autorů, aby doplnili své předchozí návrhy o další sochařské prvky na kašně.
Hodnotící zasedání poroty ve druhé fázi soutěže se uskutečnilo v srpnu minulého roku. Porota hodnotila pět rozšířených soutěžních návrhů, které autoři zaslali. Pozornost věnovala například celkové výtvarné úrovni návrhů, kvalitě provedení nebo míře splnění soutěžních požadavků. Důležitým kritériem bylo i začlenění návrhu do prostoru náměstí.
„Hodnocené soutěžní návrhy ukázaly, že autorská kopie původního sochařského díla je tou odpovídající cestou. Věřím, že ačkoli většina autorů šla cestou replik, najdete v návrzích originalitu a osobnost každého umělců,“ dodává k soutěži primátor Jiří Anděl (ANO).
Po důkladném posouzení porotou nakonec v architektonické soutěži zvítězili královéhradečtí sochaři Michal a Adam Alva Fejfarovi. Realizaci jejich návrhu město připravuje, protože se ale jedná o finančně náročný projekt a v současné době město čeká řada výrazných investic jako stavba lávky přes Labe, demolice staré haly ve Vokolkově ulici nebo oprava části sportovní haly v Maroldově ulici, termín realizace zatím není jasný.
Pohádková kašna byla postavena v roce 1907 podle návrhu architekta R. Weyra na místě bývalé thunské hrobky. Jedná se o profesionálně a kvalitně provedenou kašnu, která reprezentuje secesní myšlení. Na vrcholu kašny stávalo do 2. světové války bronzové sousoší, jehož námětem se stala pověst o Loubském prameni, která se odehrává na vrchu Kvádrberk. V roce 1942 ale z kašny sochy zmizely, neboť bronzové odlitky byly v rámci plánu na shromáždění neželezných kovů postoupeny potřebám zbrojního průmyslu nacistického Německa. Všechny bronzové sochy i nápisové desky tak dodnes na kašně chybí. Původně jsme mohli v centru kašny vidět na kamenném podstavci lemovaném bronzovými chrliči postavu ženy – Bílé paní žehnající prameni, pod ní pak dřevorubce s dcerou, dva krkavce a trpaslíky.
Od 20. listopadu do 3. prosince si na výstavě ve staré obřadní síni Magistrátu města Děčín v Podmoklech můžete všechny autorské návrhy prohlédnout.
Obnova Pohádkové kašny:
První etapa –zpevnění základu kašny železobetonovým věncem, čištění a přespárování žulového schodiště – rok 2022, 5 152 525 korun (dotace 958 000 korun od Ústeckého kraje).
Druhá etapa –restaurátorské práce – rok 2023, 2 165 679 Kč (dotace 1 091 800 korun od Ústeckého kraje).
Třetí etapa– sochařská výzdoba. Rozpočet na realizaci soch vítězného návrhu: 14 450 000 korun.