Město začne s opravou Technikova pavilonu, jedné z ikonických staveb, která je součástí areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT). Objekt se po rekonstrukci dočká zcela nového multifunkčního využití a primárně má sloužit jako pobočka městského informačního centra, na níž Liberec může získat významnou dotaci. Práce na jeho obnově začnou pravděpodobně v dubnu a potrvají zhruba rok. Po Liebiegově paláci, budově Uran, městském plaveckém bazénu, kině Varšava a Kulturně kreativním centru Linserka, se Technikův pavilon stane dalším architektonicky významným objektem, který se Liberec rozhodl zachovat a zachránit.
O přípravnou část kompletní rekonstrukce se postarala Kancelář architektury města (KAM)
Liberce ve spolupráci s Ing. arch. Jakubem Adamcem, autorem prováděcí části projektu, a pracovníky Odboru strategického rozvoje a dotací města. Cena, za kterou se pavilon opraví, bude známa až po uzavření veřejné soutěže, která se uskuteční v únoru.
Z objektu bude zachován pouze suterén pro umístění technického zázemí a celá nadzemní část bude nově opravena v současném tepelně technickém a normovém standardu.
„Rekonstrukcí vznikne velmi atraktivní multifunkční místo, které v přízemí nabídne veřejnosti zázemí informačního centra, včetně odpočinkové zóny a toalet. V patře pak bude k dispozici prostor pro promítání, přednášky, a výstavy, které se váží právě k aktivitám infocentra, ale i pro komentované prohlídky, které se váží k této turisticky unikátní lokalitě našeho města,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.
Podle jeho slov je třeba na Technikův pavilon pohlížet jako na jeden z architektonických klenotů Liberce, který v době svého vzniku v rámci ostatních budov v areálu LVT jednoznačně vyčníval.
Původní vstupní objekt areálu bývalých Libereckých výstavních trhů vznikl na základě architektonické soutěže podle vítězného návrhu libereckého rodáka Svatopluka Technika.
Postaven byl v roce 1946 v rámci tehdejší výstavy s názvem „Budujeme osvobozené kraje“, a poté sehrál zásadní společenskou roli, neboť tím v podstatě na dlouhou dobu nastartoval úspěšnou éru tohoto místa. Původní myšlenka rekonstrukce objektu se ukázala vzhledem k dezolátnímu stavu i aktuální stavební legislativě jako nereálná. Proto se město po dohodě s památkáři rozhodlo přistoupit k projektu celkové obnovy.
Areál LVT a objekt Technikova pavilonu se nachází v turisticky atraktivní lokalitě, v těsné blízkosti takzvaného Zlatého kříže u křižovatky ulic Masarykova a Vítězná, kde stojí i trojice architektonicky významných staveb – Severočeské muzeum, Oblastní galerie Lázně a někdejší
Obchodní a živnostenská komora. Současně je to v sousedství nebo blízké docházkové vzdálenosti od plaveckého bazénu nebo botanické a zoologické zahrady.
„I proto dává smysl, aby se Technikův pavilon proměnil v novou multifunkční pobočku městského informačního centra se zázemím pro veřejnost. Zároveň si pro tento účel můžeme požádat o dotaci, což nám pomůže tento architektonicky cenný objekt zachránit a dál využívat. Jsem přesvědčený, že jeho rekonstrukce se může stát významným impulzem k postupné proměně a obnově celého areálu bývalých LVT,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Janďourek.