Na konci února představí mezinárodně uznávanou maďarskou umělkyni Zsófii Keresztes, v březnu jednoho z nejetablovanějších českých umělců druhé poloviny dvacátého století Milana Kunce a v červnu přinese do Liberce nádech Asie slavný japonský kaligraf Koji Kakinuma. Podzim v galerii pak bude patřit výtvarnici Zdeně Kolečkové, malíři Janu Vochočovi a liberecké výtvarné skupině Oktobergruppe. Novinkou letošního roku je také změna vizuálního stylu. Jiné bude logo i webové stránky.
Hlavním grafickým prvkem nové identity je písmeno L.
Po 10 letech v budově bývalých lázní císaře Františka Josefa mění liberecká galerie svůj vizuální styl. Klíčovým prvkem bude nové logo, které klade důraz na zažité a zároveň jedinečné umístění galerie do budovy bývalých městských lázní, čímž se stává neoddělitelnou součástí této kulturní instituce. „Jsem velmi ráda, že galerie přináší milovníkům umění z regionu i mimo něj kvalitní a velmi atraktivní výstavy. Rok 2024 a rostoucí počet návštěvníků to dokládá. Ne jinak tomu bude i v letošním roce. Současně oceňuji proměnu vizuálního stylu galerie ve velmi moderní a současnou podobu,“ uvádí Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Hlavním grafickým prvkem nového vizuálního stylu je písmeno L, které jednak symbolizuje slovo Lázně, jednak slovo Liberec.Svou variabilitou umožňuje nespočet grafických kombinací. „Princip je jednoduchý, minimalistický, jak je u mé tvorby zvykem. Díky tomu můžu s jednotlivými prvky volně, ale zároveň vkusně a promyšleně nakládat. Tím pádem můžu pokaždé vytvořit něco nového a jiného. Písmeno L jsem například proměnil ve skokanské prkno ve smyslu „skoč si za uměním“ nebo jsem z těchto písmen vytvořil bludiště, ve kterém si divák musí „najít cestu k umění,“ říká tvůrce nového vizuálního stylu galerie, grafik Štěpán Malovec.
Písmeno L je také využito na nových webových stránkách. „Návrhy Štěpána Malovce jsme při tvorbě webu brali jako hřiště, na kterém můžeme kreativním způsobem hrát. Představovaly pro nás mantinely, kterých se musíme držet, ať už šlo o logo, písmo, barevnost apod. Naproti tomu jsme ale do webu vnesli náš vlastní přístup, aby vše vypadalo tak, jak má,“dodává Ondřej Brom z grafického studia Dipozitiv.
Oproti starým stránkám budou ty nové přehlednější, intuitivnější a nabídnou daleko více funkcí. „Šlo nám o to, aby web nefungoval jen jako nástěnka probíhajících akcí, ale jako nástroj, kde si lidé třebakoupí vstupenky. V budoucnu by tu dokonce měl přibýt takée-shops designovými produkty. Dali jsme si záležet i s podobou vstupních stránek k jednotlivým výstavám, ty nyní fungují jako rozcestník k záložkám s dalším obsahem,“ podotýká Ondřej Brom. Veřejnosti by měl být nový web zpřístupněný nejpozději začátkem března.