
Krajina a člověk – v muzeu naživo i virtuálně. Tak se jmenuje mezinárodní projekt, který uchystal Liberecký kraj společně se saským partnerským městem Bad Schandau. Práce v rámci projektu potrvají do roku 2028.
Díky projektu vzniknou dvě nové expozice, které představí společné kulturní dědictví v rámci česko-saského příhraničního prostoru. K vidění budou ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a v městském muzeu v Bad Schandau.
Na české straně nová expozice přiblíží otisky v historii Červeného domu – renesančního letohrádku, který je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek v České Lípě a okolí a představuje jedinečný doklad renesančního stavitelství v severních Čechách.
„Liberecký kraj jako vedoucí partner projektu může čerpat dotaci z programu Interreg Česko – Sasko 2021–2027 do výše 1,6 milionu eur, což odpovídá částce čtyřicet milionů korun. Současně bude kraj žádat o dotaci ze státního rozpočtu, která může být poskytnuta až do výše 102 tisíc eur, tedy dva a půl milionu korun,“ uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
Na saské straně představí nová expozice historii přeshraničního vývoje životního a pracovního prostředí skrze využívání přírodních zdrojů, jakými jsou voda, dřevo a kámen.
„Nejde o první takovouto přeshraniční kooperaci muzeí. Již před pěti lety takto spolupracovalo Muzeum Českého ráje v Turnově právě s muzeem v Bad Schandau na projektu nazvaném Pro horolezce neexistují hranice. Díky němu se otevřely dvě nové expozice představující horolezecký sport a životní styl. Velmi mě těší, že i v České Lípě budeme moci veřejnosti nabídnout krásný expoziční prostor,“ ocenila výsledek přeshraniční spolupráce náměstkyně hejtmana pro resort kultury a cestovního ruchu Květa Vinklátová.
Letohrádek se stane nově otevřenou pobočkou Vlastivědného muzea a galerie společně s přilehlou budovou číslo popisné 58. Expozice uvnitř Červeného domu představí rod Berků, kteří byli jeho prvními vlastníky a významně ovlivnili vývoj Českolipska i okolí Bad Schandau. Zabývat se bude rovněž tématem potisku a barvení látek – letohrádek býval barvírnou –, zaměří se též na téma lovu a zbraní; lovecký hodovní salonek využívala šlechta k hodování při zvěřinových hostinách.
„Jedním z našich hlavních cílů je zpřístupnit po mnoha desetiletích renesanční letohrádek Červený dům veřejnosti, zřídit zde moderní muzejní expozice se zajímavými tématy a zpřístupnit tak řadu námi uchovávaných sbírkových předmětů. Také chceme veřejně prezentovat specializované vysoce odborné muzejní činnosti, které zachraňují a uchovávají naše hmotné kulturní dědictví,“ prohlásil ředitel Vlastivědného muzea a galerie Zdeněk Vitáček.
V dalším domě, který nese číslo popisné 59, projdou revitalizací takéodborná pracoviště a specializované dílny muzea. Muzeum návštěvníky nově prostřednictvím virtuálních prohlídek seznámí s prací v modernizované dílně pro preparaci a dílně pro konzervaci.
Další významnou částí projektu je zachování a ochrana kulturního dědictví uložením exponátů ve specializovaných karanténních a příručních depozitářích, které budou součástí těchto nově rekonstruovaných objektů.
Projekt počítá taktéž s prezentací vybraných odborných muzejních aktivit odborné veřejnosti. Tematicky budou semináře zaměřeny na odbornou péči o sbírky, na činnosti konzervátora a preparátora muzejních zařízení. Nadto hodlají partnerská muzea spustit geolokační interaktivní hru v češtině a němčině. Ta zdůrazní význačné historické a kulturní události ve vývoji obou regionů.