
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní fungovaly v omezeném provozu.
V uplynulých týdnech zaměstnanci jeskyní zapracovali na úklidu a modernizaci návštěvnických tras a od dubna mají všechny otevřeno od úterý do neděle, některé i v pondělky. V Punkevních jeskyních v Pustém žlebu v Moravském krasu finišuje oprava osvětlení po podzimních povodních, a tak se dočasně návštěvníci namísto plavby na elektrolodích vracejí ze dna propasti Macocha unikátně jindy nepřístupnou Tunelovou chodbou. S otevírací dobou jednotlivých jeskyní se lze seznámit na webu www.caves.cz.

Letošní sezónu chce Správa jeskyní České republiky (SJ ČR) zacílit kromě jiných i na rodiny s dětmi „Chystáme různé změny a překvapení, která budeme rozkrývat postupně během nejbližších měsíců,“ naznačuje ředitel SJ ČR Milan Jan Půček. Současně UNESCO vyhlásilo rok 2025 Mezinárodním rokem ochrany ledovců.
„Většina lidí ale neví, že součástí toho je též propagace udržitelného hospodaření s vodními zdroji. A to se týká každého z nás, ale také jeskyní. Ve všech jeskyních o udržitelné hospodaření s vodou usilujeme. Zvláště důležité je to například v naší Chýnovské jeskyni, která je zdrojem pitné vody pro město Chýnov. Nebo ve Zbrašovských aragonitových jeskyních, kde jde o ochranu lázeňské kyselky,“ vysvětluje Půček.
S předchozí sezónou 2024 by mohly být jeskyňáři spokojeni, nebýt zářijových povodní, které dlouhodobě poškodily dvě jeskyně – kromě Punkevních i jeskyně Na Pomezí na Jesenicku – a několik dalších zavřelo dočasně. Tím pádem se bohužel nenaplnilo očekávání z návštěvnicky velmi slibného jara, a zatímco v roce 2023 se do 14 turisticky upravených jeskyní České republiky během roku vydalo 714 424 lidí, loni přijelo na prohlídku 683 424 lidí. „Což ale pořád není tak smutné, jako bylo jen 528 551 a 475 775 návštěvníků v covidových letech 2020-21,“ dodává Půček.

I přes záplavy a omezení si nejvíce turistů – 207 271 – našlo loni cestu do Punkevních jeskyní. Druhými nejnavštěvovanějšími byly opět Koněpruské jeskyně na Zlatém koni se 76 638 příchozími. Jejich prohlídku lze od loňského jara spojit i s návštěvou nově otevřeného Domu přírody Českého krasu, který SJ ČR vybudovala společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Pomyslnou bronzovou medaili si znovu odnesly Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší, kam se na největší podzemní jezero Čech přišlo podívat 56 537 zájemců.
Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu. První z nich s názvem Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních zahrnuje i dvanáctimetrový svislý žebřík, desetimetrovou ferratu po stěně jeskyně v místech, které podemlela voda, několik „plazivek“ nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. Na zážitkové trase Za tajemstvím jeskyně Výpustek u Křtin zájemci s přilbami, čelovými světly a v podřepu uvidí dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta se svým necelým metrem výšky dělá čest svému jménu, ale za chůzi „po čtyřech“ odmění návštěvníky pohledem na spoustu tenkých krápníkových brček. Podívají se i do prostoru mezi vestavěným armádním velitelstvím a přírodní stěnou jeskyně, kde nechybí takzvané jeskynní perly.
U Koněpruských jeskyní je v sobotu 5. dubna naplánována akce Ukliďme návrší Zlatého koně. V krasovém podzemí je i letos připraveno mnoho kulturních událostí. Například v pondělí 7. dubna vystoupí v Mladečských jeskyních u Litovle kytarista a písničkář Jan-Matěj Rak. V Jeskyni Na Špičáku na Jesenicku zazpívá v sobotu 12. dubna ženský pěvecký sbor Radost. Od 5. do 8. června rozezní jeskyně Moravského krasu další ročník hudebního festivalu Čarovné tóny Macochy. Mramorovou síň Zbrašovských jeskyní o letních prázdninách opět oživí umělecké výtvarné instalace. Rozhlehlé podzemí Výpustku si lze pronajmout pro další kulturní, společenské či firemní akce. S nabídkami a otevíracími dobami zpřístupněných jeskyní v ČR se lze podrobněji seznámit kromě webu www.caves.cz i na fb.com/jeskynecr, svou prezentaci má na facebooku i každá z jeskyní.