weby pro nejsevernější čechy

Kulturní a kreativní centrum Linserka by měla fungovat do konce roku

Liberec má zbrusu novou příspěvkovou organizaci – Kulturní a kreativní centrum Linserka, která bude nejpozději od konce letošního roku fungovat jako hub pro podporu kreativních odvětví. V současné době prochází bývalá továrna Christiana Linsera v dolním centru města náročnou rekonstrukcí. Ta by měla být ukončena na podzim 2025.
„Kreativní odvětví, jako je například reklama, architektura, design, móda, sklářství, herní průmysl, grafika a animace, gastronomie, digitální média a platformy a mnoho dalších, jsou jednoznačně budoucností a je důležité jim dávat náležitou podporu, což bude právě úkol Linserky. Protože mohou nahradit tradiční průmysly, jak je známe; už teď vytvářejí více než 5 % HDP EU. Jsou to vysoce inovativní oblasti, založené na kreativitě a talentu lidí, bez nichž se dnes už neobejde žádný byznys, žádný obor lidské činnosti. A vstupují pozitivně nejen do ekonomiky, ale i do společenské oblasti,“ vysvětlil náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr.
Linserka, jejíž koncept pro Liberec stejně jako strategii rozvoje kultury do roku 2029 zpracovala společnost ON plan, tak bude místem setkávání, vzdělávacích workshopů, networkingu a mnoha dalších aktivit, jak je už po Česku poskytují například KUMST Brno či Kreativní Praha. Do Linserky se přesune také městská galerie – Malá výstavní síň Liberec.
Cílem Linserky je podpora start-upů a obecně kreativního podnikání a jeho rozvoje. „Budova momentálně prochází rekonstrukcí, na niž se nám podařilo získat 31 milionů z Národního plánu obnovy. Jednou z podmínek dotace je povinnost otevřít Linserku do konce roku 2025, což zatím plánujeme na prosinec. Rada města již také jmenovala ředitele Linserky – stal se jím Janek Jiříček, který pochází z Nového Boru. Mezi dalšími osmi kandidáty jej vybrala komise většinově složená z kreativních odborníků z celého Česka,“ uvedl náměstek Ivan Langr.

Janek Jiříček

Sama budova bývalé továrny v Barvířské ulici v sobě nese velký příběh nejen původního podniku na zpracování kovů, ale také vůbec první liberecké automobilky – vůz Linser vyjel z výrobní linky v roce 1906 a byl vůbec první čtyřválcem v rakouské monarchii.
„Stejně jako každá starší budova, tak i Linserka nás při rekonstrukci potrápila. Při prvních zásazích se ukázalo, že konstrukce není zcela standardní – v místnostech v zázemí se narazilo na betonové stropy bez armatur, které bylo nutno vybourat a nahradit, také jsme objevili nekompletní základy části obvodových zdí. To pozitivní je, že vše uvedené již bylo vyřešeno, hrubá stavba je víceméně hotová. Poděkování patří odboru Strategického rozvoje a dotací, kolegyně a kolegové stavbu hlídají i v souladu s termínem dotace. Aktuální stav stavby je příznivý, proběhlo veškeré bourání a nyní jsou pokroky vidět – provedly se izolace, základní souvrství střechy, byla osazena většina nových oken, jsou hotové rozvody topení, elektroinstalací, probíhají fasádní práce,“ doplňuje náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.

Tagy